Poradniki

Poradniki: Kilka faktów o przewozie pracowników

Dwustronna korzyść czy korporacyjna fanaberia, czyli kilka faktów o przewozie pracowników.

Obecnie pracodawcy starają się zapewnić swoim pracownikom coraz więcej udogodnień i bonusów, które budować mają trwałe więzi i pozytywne relacje z firmą. Jednym z takich rozwiązań jest przewóz pracowników do pracy. Czym jest, czy i kiedy jest obowiązkiem pracodawcy, jakie płyną z niego korzyści? Sprawdź co musisz wiedzieć zanim podejmiesz decyzję.

Przewóz pracowników do pracy

Przewóz pracowników – co to jest?

Przewóz pracowników to zapewnienie zatrudnionym osobom transportu na miejsce wykonywania pracy. Najczęściej spotykany jest on w przypadku tzw. pracy ruchomej, czyli takiej, która jest wykonywana w innym miejscu niż siedziba firmy.

Mowa tu przede wszystkim o robotach drogowych i budowlanych, ale także o pracach sezonowych.

O dowozie pracowników do pracy mówić możemy też w ramach szeroko rozumianej działalności rozrywkowej i eventowej. Animatorzy, aktorzy, obsługa sprzętu to osoby, którym zleceniodawca często zapewnia zbiorowy transport.

Należy jednak zauważyć, że coraz więcej osób decyduje się obecnie na podjęcie pracy, mimo że miejsce jej wykonywania i siedziba firmy są znacznie oddalone od miejsca zamieszkania. Wiele zakładów pracy, także korporacji zatrudniających tysiące pracowników, położonych jest bowiem poza większymi miastami.

Również w takim wypadku pracodawcy często decydują się na zorganizowanie pracownikom firmowego transportu. Wynajem busów, które odbierają osoby z kilku wyznaczonych miejsc, jest w dużych miastach, takich jak choćby Warszawa, powszechną już niemal praktyką.

Obowiązek czy jednak korzyść?

Co do zasady, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia transportu swoim pracownikom do miejsca wykonywania pracy.

Wyjątkiem jest podróż służbowa. Pracodawca zobowiązany jest bowiem pokryć koszty, które pracownik poniesie w związku z takim wyjazdem.

Zorganizowanie dowozu pracowników jest jednak rozwiązaniem, które może przynieść obustronne korzyści. Nieodpłatny transport, a zatem dodatkowe udogodnienie finansowe i logistyczne, może okazać się dużą zachętą przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu pracy poza miejscem zamieszkania. Tym samym, pracodawca zyskuje szansę na pozyskanie większej liczby wykwalifikowanych pracowników.

Regularny przewóz pracowników do pracy, a także jednorazowy na zaplanowane szkolenie lub konferencję, daje także gwarancję, że wszyscy przyjadą na miejsce punktualnie.

Koszty dowozu

Zapewnienie dowozu pracowników do pracy wiąże się z dodatkowymi kosztami dla pracodawcy. Czy wynajem busa jest zatem opłacalny? Doświadczenie pokazuje, że jest to jedna z najbardziej korzystnych form zapewnienia zbiorowego transportu do miejsca pracy. Jeśli dodatkowo pracodawca nawiąże dłuższą współpracę z firmą przewozową, decydując się na wynajem długoterminowy, może liczyć na obniżenie ceny lub inne bonusy.

Warto również zauważyć, że wydatki, które ponosi pracodawca z tytułu przewozu pracowników, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.

Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodu są bowiem koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Zatem wszystkie uzasadnione wydatki, które związane są z prowadzeniem działalności, pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, stanowią koszty. Jeśli więc pracodawca należycie udokumentuje, że zagwarantowanie transportu pracownikom służy zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa, to będzie mógł on poniesione w związku z tym wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Na co zwrócić uwagę wynajmując autokar?

Na co zwrócić uwagę wynajmując autokar?

Przewozy autokarowe Warszawa – na co zwrócić uwagę wynajmując autokar? Organizujesz przewóz osób i chcesz wynająć autokar? Warszawa to centrum gospodarcze Polski. Liczba firm świadczących usługi transportowe jest bardzo duża, a każda z nich przyjmuje odmienną...

Wynajem autokaru na wycieczki szkolne

Wynajem autokaru na wycieczki szkolne

O czym pamiętać przy planowaniu wycieczki szkolnej Organizator wycieczki szkolnej stoi przed dużym wyzwaniem. Z jednej strony musi pogodzić oczekiwania głównych grup interesariuszy – rodziców i uczniów, z drugiej tak dopasować środek transportu, aby ten był...

Wynajem autokaru z kierowcą – ile kosztuje?

Wynajem autokaru z kierowcą – ile kosztuje?

Ile kosztuje wynajem autokaru z kierowcą w Warszawie? Wynajem autokaru z kierowcą ma bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdzi się idealnie na organizację wyjazdu gości weselnych, przewozu wycieczek szkolnych czy transportu do pracy. To rozwiązanie zapewnia odpowiedni...

Wyjazdy integracyjne – Przewóz osób

Wyjazdy integracyjne – Przewóz osób

Przewóz osób na wyjazdy integracyjne Wyjazdy integracyjne to coraz popularniejsza metoda wdrażania idei teambuildingu w praktyce korporacyjnej. Wycieczki autokarowe zwieńczone wspólnie spędzonym czasem nad jeziorem, morzem czy podczas zorganizowanych zabaw, są...

Niezbędny ekwipunek na długie wycieczki autokarowe

Niezbędny ekwipunek na długie wycieczki autokarowe

Jakie rzeczy zabrać ze sobą na długie wycieczki autokarowe Usługi autokarowe to obecnie najchętniej wybierany środek zapewniający przewóz osób. Warszawa to miejsce, gdzie przy niedużych kosztach możemy wynająć autokar klasy lux i udać się nim na dalekie wycieczki...

Siedem cech kierowcy autobusu turystycznego

Siedem cech kierowcy autobusu turystycznego

Siedem cech kierowcy autobusu turystycznego Przewóz osób to olbrzymia odpowiedzialność. Skupienie, otwartość, siła, odwaga, spostrzegawczość – to tylko część cech, jakich wymaga ta praca. Kierowca autokaru turystycznego musi łączyć w sobie szereg kompetencji, które...

Rozpocznij rezerwację

Dokonaj rezerwacji pojazdu bez wychodzenia z domu!
Dołożymy wszelkich starań byś otrzymał pojazd, który umożliwi Ci bezpieczną i komfortową podróż.

+48 693 576 291