Dwustronna korzyść czy korporacyjna fanaberia, czyli kilka faktów o przewozie pracowników.
Obecnie pracodawcy starają się zapewnić swoim pracownikom coraz więcej udogodnień i bonusów, które budować mają trwałe więzi i pozytywne relacje z firmą. Jednym z takich rozwiązań jest przewóz pracowników do pracy. Czym jest, czy i kiedy jest obowiązkiem pracodawcy, jakie płyną z niego korzyści? Sprawdź co musisz wiedzieć zanim podejmiesz decyzję.
Przewóz pracowników – co to jest?
Przewóz pracowników to zapewnienie zatrudnionym osobom transportu na miejsce wykonywania pracy. Najczęściej spotykany jest on w przypadku tzw. pracy ruchomej, czyli takiej, która jest wykonywana w innym miejscu niż siedziba firmy.
Mowa tu przede wszystkim o robotach drogowych i budowlanych, ale także o pracach sezonowych.
O dowozie pracowników do pracy mówić możemy też w ramach szeroko rozumianej działalności rozrywkowej i eventowej. Animatorzy, aktorzy, obsługa sprzętu to osoby, którym zleceniodawca często zapewnia zbiorowy transport.
Należy jednak zauważyć, że coraz więcej osób decyduje się obecnie na podjęcie pracy, mimo że miejsce jej wykonywania i siedziba firmy są znacznie oddalone od miejsca zamieszkania. Wiele zakładów pracy, także korporacji zatrudniających tysiące pracowników, położonych jest bowiem poza większymi miastami.
Również w takim wypadku pracodawcy często decydują się na zorganizowanie pracownikom firmowego transportu. Wynajem busów, które odbierają osoby z kilku wyznaczonych miejsc, jest w dużych miastach, takich jak choćby Warszawa, powszechną już niemal praktyką.
Obowiązek czy jednak korzyść?
Co do zasady, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia transportu swoim pracownikom do miejsca wykonywania pracy.
Wyjątkiem jest podróż służbowa. Pracodawca zobowiązany jest bowiem pokryć koszty, które pracownik poniesie w związku z takim wyjazdem.
Zorganizowanie dowozu pracowników jest jednak rozwiązaniem, które może przynieść obustronne korzyści. Nieodpłatny transport, a zatem dodatkowe udogodnienie finansowe i logistyczne, może okazać się dużą zachętą przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu pracy poza miejscem zamieszkania. Tym samym, pracodawca zyskuje szansę na pozyskanie większej liczby wykwalifikowanych pracowników.
Regularny przewóz pracowników do pracy, a także jednorazowy na zaplanowane szkolenie lub konferencję, daje także gwarancję, że wszyscy przyjadą na miejsce punktualnie.
Koszty dowozu
Zapewnienie dowozu pracowników do pracy wiąże się z dodatkowymi kosztami dla pracodawcy. Czy wynajem busa jest zatem opłacalny? Doświadczenie pokazuje, że jest to jedna z najbardziej korzystnych form zapewnienia zbiorowego transportu do miejsca pracy. Jeśli dodatkowo pracodawca nawiąże dłuższą współpracę z firmą przewozową, decydując się na wynajem długoterminowy, może liczyć na obniżenie ceny lub inne bonusy.
Warto również zauważyć, że wydatki, które ponosi pracodawca z tytułu przewozu pracowników, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.
Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodu są bowiem koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Zatem wszystkie uzasadnione wydatki, które związane są z prowadzeniem działalności, pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, stanowią koszty. Jeśli więc pracodawca należycie udokumentuje, że zagwarantowanie transportu pracownikom służy zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa, to będzie mógł on poniesione w związku z tym wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.