Przewóz osób Warszawa

693 576 291

w

biuro@bustransfer.com.pl

Poradniki

Poradniki: Licencje transportowe

Licencje transportowe – co to jest i dlaczego warto je weryfikować?

Decydując się na usługi z sekcji wynajem autokaru Warszawa i wynajem busów Warszawa bezwzględnie należy poddać analizie wiarygodność firmy transportowej. Sam opis usługi, ciepłe słowa pomocy biurowej, atrakcyjna cena czy piękne zdjęcia pojazdów, to za mało aby uznać przedsiębiorstwo za solidnego partnera.

Niezbędne kroki, jakie powinien w tej sytuacji podjąć organizator wycieczki to między innymi weryfikacja referencji, wozów oraz zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

W tym artykule przyjrzymy się kwestii licencji transportowych na wynajem autobusu.

Wynajem autokaru Warszawa – co to jest licencja transportowa?

Licencja transportowa to po prostu pozwolenie na wykonywanie transportu drogowego.

Jest ona niezbędna zarówno dla podmiotów wykonujących przewóz towarów, jak i osób. Obowiązek posiadania aktualnej licencji na wynajem autobusu reguluje ustawa o transporcie drogowym z dnia 15 sierpnia 2013 roku.

Celem nadrzędnym wdrożenia tego narzędzia jest chęć zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom dróg, w tym przede wszystkim pasażerom decydującym się na wynajem autokaru.

Warszawa, Szczecin, Tarnobrzeg, Wałbrzych, Opole – gdziekolwiek się nie znajdujemy i chcemy zlecić wynajem autobusu, zawsze mamy prawo i obowiązek żądać od firmy pokazania licencji transportowej.

Wynajem busów Warszawa – kto może uzyskać licencję?

Nie każdy przedsiębiorca świadczący usługi z sekcji wynajem autokaru Warszawa, ubiegający się o licencję transportową, może ją uzyskać.

Aby zapewnić sobie wiarygodność i legalność działania w branży transportowej muszą być spełnione następujące warunki:

  • co najmniej jedna osoba zarządzająca firmą musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych,
  • właściciel nie może być osobą skazaną prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwa skarbowe czy inne, łączące się z wykonywaną działalnością (wynajem autokaru),
  • osoba zarządzająca firmą nie ma zakazu wykonywania działalności w zakresie transportu drogowego,
  • podmiot ubiegający się o licencję musi złożyć oświadczenie o dobrej reputacji,
  • zdolność finansowa firmy musi być uregulowana, tj. podmiot posiada równowartość 9 tysięcy euro na pierwszy pojazd przeznaczony do transportu i 5 tysięcy euro na każdy kolejny.

Po uzyskaniu licencji transportowej należy ją udostępnić każdemu kierowcy wykonującemu kursy na wynajem autobusu. Powinni mieć oni ją przy sobie, na wypadek kontroli ze strony pasażerów lub inspekcji odpowiednich służb.

Wynajem autokaru – a co z przewozem międzynarodowym?

Wynajem autobusu na terenie kraju nie wymaga posiadania dodatkowych zezwoleń. Jeśli planujemy usługę z sekcji wynajem busów Warszawa lub wynajem autokaru Warszawa, sprawdzenie tej informacji będzie wystarczające, aby określić rzetelność firmy transportowej.

Sprawa komplikuje się, gdy chcemy wyruszyć na wycieczkę zagraniczną. Przedsiębiorcy realizujący takie kursy zmuszeni są do wyrobienia licencji wspólnotowej. Ponad to należy uzyskać wypis z takiej licencji dla każdego z pojazdów przeznaczonych do ruchu międzynarodowego. Wspomniane dokumenty wydaje Główny Inspektor Transportu Drogowego na wniosek danego przedsiębiorcy.

Wynajem autobusu – czy możliwe jest cofnięcie licencji transportowej?

Choć licencja transportowa wydawana jest zazwyczaj na dłuższy okres (między 2 a 50 lat), istnieje możliwość jej cofnięcia. To kolejna furtka, która ma w założeniu zabezpieczyć wynajem autokaru dla przeciętnego Polaka.

Unieważnienie licencji występuje wówczas, gdy jej posiadacz, czyli w tym wypadku firma świadcząca usługi z sekcji wynajem autokaru Warszawa, nie dotrzyma warunków umowy, bezprawnie udostępni licencję osobie trzeciej lub gdy będzie zalegała z uregulowaniem zobowiązań celnych albo podatkowych. To zresztą nie koniec. Licencja na wynajem autokaru cofana jest także na mocy orzeczenia zakazującego wykonywanie działalności objętej licencją oraz w sytuacji, gdy podmiot nie wykona żadnego transportu drogowego przez 6 miesięcy.

Wynajem busów Warszawa – podpisując umowę zweryfikuj posiadane licencje!

Każdy organizator musi zdawać sobie sprawę, że licencja na wynajem autobusu jest podstawowym dokumentem poświadczającym wiarygodność firmy transportowej. Zapewnia ona, że przedsiębiorca nie tylko posiada zaplecze finansowe, ale także świadczy swoje usługi w sposób ciągły i prawidłowy.

Przystępując do podpisania umowy i później do usługi z sekcji wynajem busów Warszawa lub wynajem autokaru Warszawa, każdorazowo należy dokładnie zweryfikować posiadane przez przewoźnika dokumenty. Powinny być udostępnione do dyspozycji kierowcy. Dzięki temu prostemu zabiegowi nasza podróż będzie bezpieczna i spokojna.

Warszawa – wynajem autobusów do ZOO!

Warszawa – wynajem autobusów do ZOO!

Warszawa – wynajem autobusów do ZOO! Każde dziecko uwielbia zwierzęta. Szczególnie jeśli mówimy tu o gatunkach mało znanych, niespotykanych na co dzień w zatłoczonej Warszawie. W Polsce działa całkiem sporo ogrodów zoobotanicznych, które posiadają w swoich zasobach...

Niezapomniana wycieczka rodzinna! Zrób prezent swoim dziadkom!

Niezapomniana wycieczka rodzinna! Zrób prezent swoim dziadkom!

Niezapomniana wycieczka rodzinna! Zrób prezent swoim dziadkom! Dzisiaj niewiele osób pamięta, że sam pomysł obchodzenia Dnia Babci w Polsce powstał stosunkowo niedawno. Pierwsza wzmianka o tej idei pojawiła się w 1964 roku w tygodniku „Kobieta i Życie”.Dzień babci i...

Monitoring czasu pracy kierowcy autobusów

Monitoring czasu pracy kierowcy autobusów

Monitoring czasu pracy kierowcy autobusów Polskie prawo ściśle reguluje kwestię czasu pracy kierowcy autobusu. Jest to szczególnie istotny aspekt, który zabezpiecza podróżników decydujących się na wynajem busów przed konsekwencjami zmęczenia czynnika ludzkiego. W tym...

Jakie rozróżniamy kategorie autokarów

Jakie rozróżniamy kategorie autokarów

Jakie rozróżniamy kategorie autokarów? Wynajem autokaru z kierowcą każdorazowo przebiega w różnych warunkach. W zależności od klasy auta możemy mieć zapewnione na pokładzie odmienne udogodnienia. Chcesz się dowiedzieć jak właściwie dobrać model pojazdu z kategorii...

Rozpocznij rezerwację

Dokonaj rezerwacji pojazdu bez wychodzenia z domu!
Dołożymy wszelkich starań byś otrzymał pojazd, który umożliwi Ci bezpieczną i komfortową podróż.

+48 693 576 291