Poradniki

Poradniki: Na co zwrócić uwagę wynajmując autokar?

Przewozy autokarowe Warszawa – na co zwrócić uwagę wynajmując autokar?

Organizujesz przewóz osób i chcesz wynająć autokar? Warszawa to centrum gospodarcze Polski. Liczba firm świadczących usługi transportowe jest bardzo duża, a każda z nich przyjmuje odmienną strategię realizacji zleceń. Decydując się na konkretny podmiot warto zdać sobie sprawę, że usługi z sekcji ‘przewozy autokarowe Warszawa’ mogą być realizowane:

 • Tanio – zazwyczaj po jak najniższych kosztach.
 • Drogo – zazwyczaj przy dbałości o wysoką jakość usług.
 • Hybrydowo – przy niewysokiej cenie, ale z zachowaniem standardu klasy lux.

Szczególnie pożądana dla organizatora jest firma z tej trzeciej grupy. O ile wynajem autobusów prestiżowych łatwo namierzyć, podobnie jak przewoźników nieuczciwych i nie dbających o komfort podróżnych, o tyle podmioty łączące wysoki poziom usług z niskimi cenami wzbudzają pewne podejrzenia.

Naturalną reakcją organizmu jest w tym wypadku niepewność.

Skoro inni dostawcy za ten sam wynajem autobusów życzą sobie 20% większą stawkę, to na czym oszczędza wybrana przez nas firma? Czy chodzi o nierzetelność kierowcy albo ukryte wady pojazdu? Czy taka wycieczka będzie na pewno bezpieczna? Aby nie zaprzątać sobie głowy tymi wątpliwościami, warto zwrócić się o pomoc do ITD.

Na co zwrócić uwagę wynajmując autokar

Jak zgłosić autokar do kontroli

Wynajem autobusów to idealny pomysł na zapewnienie sobie szybkiego transportu na wakacje czy wycieczkę szkolną. Nie zawsze jednak to co szybkie musi być bezpieczne. Jak zatem zadbać o odpowiedni wynajem autokaru? Cena, jakość pojazdu, renoma na rynku – czy te elementy faktycznie zapewniają pełne bezpieczeństwo pasażerów?

Autokar Warszawa – co to jest ITD?

Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) to wyspecjalizowana, umundurowana i uzbrojona formacja kontrolna, powołana na mocy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Instytucja ma za cel:

 • poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym (dotyczy także sekcji ‘przewozy autokarowe Warszawa’);
 • przeciwdziałanie degradacji dróg;
 • oddziaływanie na przedsiębiorców w celu przestrzegania przez nich prawa;
 • przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym;
 • eliminowanie patologicznych zjawisk w transporcie drogowym.

Inspekcja Transportu Drogowego posiada swoje Inspektoraty na terenie każdego województwa w Polsce, a ten przeznaczony dla Mazowsza mieści się w Radomiu.

Przewozy autokarowe Warszawa – co bada kontrola ITD?

Każdy organizujący wyjazd ma prawo zgłosić wynajem autobusów i żądać odpowiedniej kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego.

Usługa tego typu jest bezpłatna i dokonywana w dniu wyjazdu na miejscu zebrania się uczestników.

Kontrolerzy na podstawie dokonanego telefonicznego lub mailowego zgłoszenia badają między innymi:

 • stan techniczny pojazdów,
 • trzeźwość kierowców realizujących wynajem autobusów,
 • czas pracy kierowców.

Weryfikacja zazwyczaj okazuje się pozytywna, dzięki czemu pasażerowie i ich bliscy mogą czuć się bezpiecznie wynajmując autokar.

Warszawa zna jednak przypadki, dla których inspekcja wstrzymała dany kurs.

Sama tylko akcja „Bezpieczny Autokar – wakacje 2021” obejmowała swoim zasięgiem ponad 250 autobusów, z czego aż 17 nie uzyskało zgody na dalszą podróż.

Jakie były powody wstrzymania kursu?

 • Niesprawny układ hamulcowy.
 • Niesprawny układ ABS.
 • Wyciek płynów eksploatacyjnych.
 • Nadmiernie skorodowane, pęknięte i odkształcone elementy konstrukcyjne.
 • Brak ważnego przeglądu.
 • Przekroczenie norm czasu pracy.

Wybranie się w daleką wycieczkę tego typu pojazdem stanowi zagrożenie dla uczestników. Warto przy tym zauważyć, że większość cofniętych tras dotyczy tanich przewozów autokarowych. Planując wyjazd należy pamiętać podstawową dewizę – dla usług z sekcji wynajem autokarów, cena nie jest najważniejszym elementem

Wynajem autobusów a zgłoszenie do policji

Również policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego posiadają uprawnienia do kontrolowania autokaru. Warszawa to jedno z tych miast, gdzie bez problemu możemy dokonać zgłoszenia w wygodnej dla nas formie. Powinno ono zawierać:

 • datę i godzinę wyjazdu,
 • miejsce kontroli autokaru,
 • liczbę autokarów.

Ważne aby same zgłoszenie odbyło się na kilka dni przed planowaną podróżą, tak aby funkcjonariusze odpowiednio zaplanowali pracę.

Warto pamiętać, że kontrola usług z sekcji ‘przewozy autokarowe Warszawa’ może trwać około godzinę i w przypadku braku akceptacji przerodzić się w kolejne minuty oczekiwania na podstawienie i weryfikację kolejnego pojazdu.

Autokar Warszawa – kontrola to nie wszystko. Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas jazdy

Każda kontrola zwiększa bezpieczeństwo pasażerów podczas podróży. Potwierdza także wiarygodność firmy z sekcji ‘przewozy autokarowe Warszawa’. Nawet jednak najlepiej dostosowane pojazdy nie są w stanie zagwarantować pełnej ochrony zdrowia i życia. Jeszcze przed rozpoczęciem podróży należy przypomnieć uczestnikom wycieczki o podstawowych zasadach panujących na pokładzie autokaru. Należą do nich:

 • Regularne przerwy – po każdych 4,5 godzinach jazdy kierowca winien odpocząć w wymiarze minimum 45 minut. Prawo nakłada także limit dziennej jazdy na kierowcę w wysokości 9 lub 10 godzin.
 • Odpowiednie oznakowanie – wynajem autobusów dla dzieci i młodzieży wymaga umieszczenia z przodu i z tyłu pojazdu tablicy barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci.
 • Pasy bezpieczeństwa – nowoczesny autokar (Warszawa i inne lokalizacje) powinien mieć pasy bezpieczeństwa, które w trakcie trwania wycieczki musza być zapięte.
 • Właściwe rozmieszczenie bagażów – należy pamiętać, że bagaże umieszcza się w specjalnych miejscach. Zabronione jest pozostawianie toreb na przejściach.
 • Zdrowy rozsądek – wynajem autobusów zobowiązuje uczestników do przestrzegania fundamentalnych reguł bezpiecznej jazdy. Należy ograniczyć swobodne poruszanie się po autokarze, opieranie się o drzwi czy głośne reakcje, które dekoncentrują kierowcę.

 

Wynajem autokaru – cena to nie wszystko

Każdy organizator przewozu osób musi wziąć pod uwagę wiele kwestii związanych z daną wycieczką. Niewątpliwie jedną z nich jest dobór środka lokomocji. Ten zazwyczaj pada na autokar. Warszawa oferuje szereg opcji, z których warto wybrać ten umożliwiający komfortową i niedrogą podróż. Aby mieć pewność, że zaproponowane warunki faktycznie gwarantują bezproblemowe dotarcie do miejsca docelowego, można, a nawet trzeba poprosić o wsparcie odpowiednie służby.

Wynajem autobusów podlega weryfikacji Inspekcji Transportu Drogowego. Wysłane wcześniej zgłoszenie uruchamia procedurę kontrolną, w wyniku której pojazd jest sprawdzany pod kątem formalnym i technicznym. W ten sposób organizator ma pewność, że umowa z działu ‘wynajem autokarów Warszawa’ zapewnia bezpieczeństwo podróżnym.

Biorąc pod uwagę statystyki należy pamiętać podstawową dewizę – dla usług z sekcji wynajem autokarów, cena nie jest kluczowym parametrem. Dokładna weryfikacja opinii o przewoźniku powinna być pierwszym krokiem planowania wycieczki.

Wynajem autokaru na wycieczki szkolne

Wynajem autokaru na wycieczki szkolne

O czym pamiętać przy planowaniu wycieczki szkolnej Organizator wycieczki szkolnej stoi przed dużym wyzwaniem. Z jednej strony musi pogodzić oczekiwania głównych grup interesariuszy – rodziców i uczniów, z drugiej tak dopasować środek transportu, aby ten był...

Wynajem autokaru z kierowcą – ile kosztuje?

Wynajem autokaru z kierowcą – ile kosztuje?

Ile kosztuje wynajem autokaru z kierowcą w Warszawie? Wynajem autokaru z kierowcą ma bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdzi się idealnie na organizację wyjazdu gości weselnych, przewozu wycieczek szkolnych czy transportu do pracy. To rozwiązanie zapewnia odpowiedni...

Wyjazdy integracyjne – Przewóz osób

Wyjazdy integracyjne – Przewóz osób

Przewóz osób na wyjazdy integracyjne Wyjazdy integracyjne to coraz popularniejsza metoda wdrażania idei teambuildingu w praktyce korporacyjnej. Wycieczki autokarowe zwieńczone wspólnie spędzonym czasem nad jeziorem, morzem czy podczas zorganizowanych zabaw, są...

Niezbędny ekwipunek na długie wycieczki autokarowe

Niezbędny ekwipunek na długie wycieczki autokarowe

Jakie rzeczy zabrać ze sobą na długie wycieczki autokarowe Usługi autokarowe to obecnie najchętniej wybierany środek zapewniający przewóz osób. Warszawa to miejsce, gdzie przy niedużych kosztach możemy wynająć autokar klasy lux i udać się nim na dalekie wycieczki...

Siedem cech kierowcy autobusu turystycznego

Siedem cech kierowcy autobusu turystycznego

Siedem cech kierowcy autobusu turystycznego Przewóz osób to olbrzymia odpowiedzialność. Skupienie, otwartość, siła, odwaga, spostrzegawczość – to tylko część cech, jakich wymaga ta praca. Kierowca autokaru turystycznego musi łączyć w sobie szereg kompetencji, które...

Limit bagażowy w autobusie wycieczkowym

Limit bagażowy w autobusie wycieczkowym

Limit bagażowy w autobusie wycieczkowym. Wiele osób sądzi, że wynajem autobusu wiąże się z przyznaniem nielimitowanego miejsca na bagaż. Tymczasem zarówno zawarta umowa na autobus wycieczkowy, jak i zdrowy rozsądek podpowiadają, że nie tylko samoloty mają ograniczoną...

Rozpocznij rezerwację

Dokonaj rezerwacji pojazdu bez wychodzenia z domu!
Dołożymy wszelkich starań byś otrzymał pojazd, który umożliwi Ci bezpieczną i komfortową podróż.

+48 693 576 291