Wyjazd integracyjny w czasie pandemii, sprawdź o czym musisz pamiętać.
O tym, że dobrze rozumiejący się i współpracujący ze sobą zespół to podstawa sprawnie funkcjonującej firmy, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie bez powodu w ostatnich latach tak dużą popularnością cieszą się wyjazdy integracyjne. Jako forma team buildingu sprawiają one, że współpracownicy lepiej poznają własne mocne i słabe strony, dzięki czemu łatwiej określają swoje role w zespole. Organizowanie wyjazdów integracyjnych dla firm jest też często bonusem, którym wynagradzają pracowników. Czy w czasie pandemii jest to jednak dobry sposób na budowanie relacji?

Wyjazd integracyjny – jaką formę budowania relacji wybrać
Ostatnie miesiące przyniosły zmianę organizacji pracy w wielu firmach. Home office, czyli praca zdalna z domu, spowodował, że bardziej doceniamy bezpośredni kontakt z współpracownikami.
Według badań aż trzy czwarte osób, pracujących obecnie poza biurem, przyznaje, że brakuje im kontaktu z kolegami i koleżankami z pracy.
Wprowadzone obostrzenia sanitarne, a także obawy pracowników, nie sprzyjają co prawda organizacji wyjazdów firmowych, integracyjnych elementów trudno jednak szukać w spotkaniach online.
Rozwiązaniem jest wybór odpowiedniej formy wyjazdu integracyjnego.
Najlepiej zorganizować go w plenerze, gdzie dużo łatwiej o zachowanie wymaganego dystansu między uczestnikami. Ilość scenariuszy na event ograniczona jest jedynie wyobraźnią i zaplanowanym budżetem.
Konstruktorzy, rywalizacja sportowa, gra miejska w terenie czy survival w lesie to tylko niektóre możliwości. Ważne, aby zmienić otoczenie, wyjść z domu i doświadczyć kontaktu z przyrodą. To wszystko nie tylko umocni więzi między pracownikami, ale też pozwoli im zredukować stres i zapomnieć o panujących trudnościach.
Przewóz uczestników na miejsce spotkania
W razie zaplanowania integracji w plenerze istotne jest zapewnienie przewozu osób na miejsce spotkania. Najlepiej sprawdzi się tutaj wynajem autokaru.
Przewoźnicy, wprowadzając szereg procedur, oferują pojazdy w pełni dostosowane do panujących warunków. Sprzątanie i dezynfekcja po każdym zleceniu, regularna wymiana wszystkich filtrów i ozonowanie wnętrza, czy możliwość wyposażenia wynajmowanego autokaru w dozowniki płynów dezynfekujących zapewniają bezpieczeństwo uczestnikom wyjazdu integracyjnego.
Dla firm, chcących szczególnie zapewnić dystans pomiędzy pracownikami podczas spotkania, rozwiązaniem może być również wynajem autokaru dostosowanego do przewozu większej liczby osób.
Dzięki temu unikną oni konieczności zajmowania blisko sąsiadujących siedzeń.
Wyjazd integracyjny – czy to obowiązek?
Przed organizatorem wyjazdu integracyjnego firmowego stoi jeszcze jedno pytanie – czy pracownik w czasie pandemii może odmówić w nim udziału?
Kodeks pracy nie reguluje kwestii takich spotkań. Należy rozpatrywać je z punktu widzenia przepisów ogólnych, a zatem jeśli spotkanie ma się odbyć w godzinach pracy, to co do zasady pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Inaczej jest w przypadku spotkań w czasie wolnym pracownika. Pracodawca nie może bowiem nim dysponować.
Osobną kwestią pozostaje także potraktowanie takiego wyjazdu integracyjnego jako podróży służbowej.
Pamiętać należy przy tym, że kodeks pracy daje pracownikowi prawo do powstrzymania się od wykonywania pracy jeśli warunki pracy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia pracownika. Mając na uwadze, że wyjazd integracyjny ma być formą nagrody dla pracowników, warto jednak indywidualnie ocenić nastroje panujące w firmie.